Okul

Karagöz ve Hacivat Özellikleri

Karagöz ve Hacivat taklide dayalı karşılıklı konuşma yapılarak perde arkasında 2 boyutlu gölge oyunudur. Türk edebiyatının önemli eserlerinden birisidir. Oyun konuşmasında usta ve çırak başlarını hareket ettirerek konuştururlar. İkilinin yaşayıp yaşamadıkları hakkında kesin olarak bilinmemektedir riyavetlere göre eski zamanlarda yaşamış olsalarda tarih kitaplarında yer alacak kadar önemli bulunmamış olabilir. Kökenleri 17. yüzyılaa dayanmaktadır uzak doğu ülkesi olan Çin’den gölge oyununun Türkiye’ye getirilerek iki karakter oluşturulmuştur.

Hacivat‘ın asıl adı Hacı İvaz olarak bilinmekte. Gölge oyununda kendi çıkarlarını ön plana alarak Karagöz’ü alt etmeye çalışması ile bilinir. Uyanık ve kurnazlık peşinde bir karakterdir çalışıp kazanmak yerine yan gelip yatmayı sever ve oyun arkadaşı Karagöz’ü kandırarak onu çalıştırmaya çalışmıştır. İçten pazarlıklı yapıya sahiptir nabıza göre şerbet verir kurnaz daha kültürlüdür.

Karagöz: Gölge oyununun sevilen yüzüdür, halk adamı ve iyilik gösteren çalışkan bir karakteri canlandırır. Hacivat ile anlaşamaz onun bildiği yabancı sözlerede anlam veremez. Türkçe’yi güzel kullanan karakter Hacivat’ın hali ile alay eder herşeye maydonoz olacak yapıya sahiptir. Kendisini zor durumdan kurtarır sorunlar olunca bir çağresini bularak işin içinden sıyrılır. Sözünü esirgemez mert açık sözlü aynı zamanda belalı yapıya sahiptir.

6 Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu