Okul

Karpuz Yata Yata Büyür Anlamı

Atasözü geçmişte söylenmiş olup günümüzde önemli bir yere ulaşan sözlerdir. Anlamlı ve yerinde söylenen sözler dilden dile dolaşarak günümüzde halen kullanılır. Sıkça kullanılan atasözlerinden biri “karpuz yata yata büyür” sözüdür.

Tembellik ve uyuşukluk eden insanların durumuna benzetilir. Karpuzda yıl boyunca yetişmek için yatar hiç hareket etmediği gibi insanları da ifade eder. Bir işe yaramayan olduğu yere duran, hayatı gamsız ve rahat yaşayan kişileri gösterir. İnsanın doğasında çalışarak bir şeyler kazanmak ve kazandıklarını şekillendirmek olmalıdır. Yatarak sadece kavun ve karpuz büyüyeceği gibi insanların uzak durmaları gerekir. Tembelliği kendisine alışkanlık edinen insanlar istediklerini gerçekleştiremezler. Başkalarının kendisi gibi olmalarını istemeleri kendilerine ve onlara zarar verir.

Bir işin ucundan tutulduğu zaman her insan başarıya ulaşır. Başarıyı getiren ise insanların mücadelesi ve tavırlarıdır. Mücadeleci olunduğu sürece başarıya ulaşmak daha mümkündür. Hiç bir şey yapmasak olduğumuz yerde yan gelip yattığımızda elimizden gelenleri kaybedeceğimizi unutmayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu