Okul

Karşılıksız Sevmek İle İlgili Kompozisyon

Bir ağacın gölgesinden faydalanmasak meyvesini yemesek, bir insan bizi sevmese yine onları sevebilir miyiz? Bir şeyi sevmek için illa bize faydası mı olması gerekir. Sevginin değerini ölçerken illa bize faydasını olması mı gerekirdi? Hayatta o kadar çok soru vardır ki bize engel olan bunları çözmemiz gerekir. Ne zaman bu kadar körleştik çevremizdeki sevgi tomurcuklarını unuttuk öyle.

Bir kuşu, bir ağacı, bir hayvanı sevebilir miyiz? Size hiçbir karşılık vermemesine rağmen, gölgesinden dahi yararlanmadığımız arkamızı yasladığımız ağacı. Size bağımlılık duymasa yine sevebilir misiniz? Dünyadaki şeyleri sevmemizin nedeni onlardan yararlandığımız için… yaşama bağlığımızı bitirerek duygularımız körleşti. Şefkat duygularımızız, duyarlığımızı güzel şeylere verdiğimiz tepkileri yitirdik. Doğru ilişkinin ne olduğunu ancak duygularımızı tekrar kazanırsak ulaşabiliriz. Çevremize karşı duyarsız davranmaktan uzaklaşmalıyız. Nasıl sevdiğimizi bilirsek doğru şekilde sevebiliriz.

Sevmek için illa bir şekilde faydalanmamız gerekmiyor. Biz ise karşılıksız severek duygularımızı tekrar kazanırız. Çünkü sevgi karanlıktan gündüze ulaşana kadar kendimizi iyi hissederiz. Umutsuzlukları yıkabilecek en büyük erdemdir. Sevmeden sevilmek ise duyguların en kutsal şekilde yansımasıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu