Okul

Dünya Barışına Katkıda Bulunmak İçin Neler Yapılabilir

Dünya barışının önemini Atatürk “yurtta sulh, cihanda sulh” olarak ifade etmiştir. Dünya barışının tüm insanlık için bir zafer olduğunu işaret etti. Atatürk’ün dünyada barış istemesi savaşların sona ermesi insanlığın kendi sınırları çizmesi gerektiğini anlatmasıyla oldu. Dünya barışının sağlanması için insan olarak hepimizin sorumluluk sahibi olması gerekir. Tek bir kişinin barış getiremeyeceği gibi insanlığın aynı düşüncede olması barışı da getirir.

Farklı medeniyet ve toplumlardan insanların barışçıl olması gerekmektedir. İnsan olarak biz çağrımızı yaparak herkesi barışa davet edebiliriz. Savaşlardan kar elde etmeyi düşünen insanların sadece kendileri için değil dünya için harekete geçmeleri gerekmektedir. Kendi kazançlarını arttırma düşüncesine kapılan devletler savaşlara destek vererek dünyadaki savaşın devamlılığını sağlamaktadır. Barışın kazanılması içinde daima savaşa hazır olunması gerekmektedir. Açgözlülük ve bencillikten kurtularak barışı getirebiliriz. İnsanlar sahip olduklarından yetinmesi gerekmektedir. Herkesin barış çağrısına kulak vererek savaştan uzaklaşması da gerekir. Savaş insanların hayatından bir çok şeyi alıp götürürken birileri daha da zengin olma derdindedir. Savaşların olmaması için insanlar silahlanmayı durdurması gerekmektedir.

Dünya barışı için silahlanmaya hayır oyu verilmeli. Güç sadece silahlarla olmaması gerekir. Eğitim insanları cahillikten kurtularak barışa yön gösterir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu