Sorular Cevaplar

Karun Kimdir? Karun Hazinesi

Karun hazineleri inanılmaz dillere destan olarak tarih boyunca yankılanmıştır. Karun’un zenginlikleri ve sahip olduğu hazine M.Ö. dönemlere olmuştur. Lidya’nın son kralı olan Karun zenginliği seven ve bollukla tanınmıştır. Lidyalıların parayı bulması dönemin kralı olan Karun için büyük gelişme olmuştur. Sahip oldukları altın rezervlerini kullanarak zenginlikleri ile inanılmaz derecelere ulaşmışlardır.

Karun’un eserleri milletler tarafından daima ilgi çekici olmuştur. Ülkemizde 1965-66-68 yıllarında eserler kaçırılarak yurtdışında çeşitli müzelerde sergilenmişlerdir. Tünel kazılarak elde edilen eserler satılıp başkalarına satılmıştır. Soygunlardan dolayı yurtdışına taşınan eserlerin Karun’un sahip olduğu hazinenin parçalarındandır. Sahip olunan eserlerin tekrar geri alınması adına dava açılmıştır. Yıllar süren büyük mücadele sonucunda 40 milyon dolarlık masraf sonucunda geri alınarak ülkemize getirilmiştir.

Lidya’dan günümüze kalan önemli ve görkemli hazine olarak taşınmıştır. Eserler birlikte zenginlik ve binlerce yıl öncesine dayanan kültür taşınmıştır. Dünyanın eşi bulunmayan hazinesi olan Karun’un eserleri bugün Uşak ilinde tanıtılarak sergilenmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu