Dini Bilgiler

Lut Kavmi Hakkında Bilgi

Lut kavmi insanlık için utanç veren kavim oluştur. Lutilik olarak bilinen erkeklerin erkekleri kendilerine eş olarak kabul etmeleri ile olmuştur. Hz. Lut döneminde uyarılara rağmen vazgeçmeyerek devam etmişlerdir.

Lut kavmini ziyarete iki genç delikanlı gelir. Hz. Lut gelenleri melek olmadıklarını bilmeden ağırlar ve başlarına gelebileceklerinden endişelenebilir. Kadınları bırakarak erkeklere yönelen kavimden dolayı onların başına geleceklerinden korkarak endişelenir. Akşam evinde misafir ederken kavim içinde dedikodu yayılır. Kısa sürede insanlar topluluk halinde Hz. Lut evinin kapısına dayanırlar, gelen gençleri teslim etmesini ister ama o kızlarının helal yoldan alarak kendilerine eş etmelerini ister. Kavim kızlarla ilgilenmediklerini söyleyerek gençleri ister. Hz. Lut olanlara yönelik büyük üzüntü duyarlar. Üzüntüsü doruk noktasına ulaşması ile melekler “Bizler rabb’inin elçileriz ile başlayarak Hz. Lut’u bilgilendirirler. Kavmin helak edileceğini ama gece vakti giderken geriye bakmamalarını isterler. Yalnız eşinin geride kalıp onlarla birlikte helak olacağını duyarlar. Onun tercihi onlarla birlikte olmak ister der. Yağların yağması ve zalimleri cezalandırmak için gönderilen meleklerle helak edilirler.

Bilindiği üzere Lut kavminin üzerine balçıktan pişirilen taşlar yağdırıldığıdır. Yanardağlardan fışkıran taşlar olabileceği düşünülmüştür. Kavim orada kaçamadan helak edilerek yok edilmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu