Okul

Kaşgarlı Mahmut Kimdir Kısaca

Kaşgarlı Mahmut, Türk dil bilgini olarak tarihin sayfalarına adını altın harflerle yazdırmıştır. Türk dilleriyle ilgili çalışmalar yaparak insanlığa katkılarda bulunmuştur. Türk edebiyatının en önemli eserlerinden olan Divanu Lügati’t-Türk yazarıdır.

Asıl adı Mahmud bin Hüseyin bin Muhammed El Kaşgari olmasından kendisine Kaşgarlı Mahmut denirdi. 1008-1105 yılları arasında yaşamış. Türk dilleriyle ilgili yaptığı çalışmalar ile tanınmıştır.

Ailesi 1057 yılında Kaşgar’dan ayrılarak Irak’a göç etmiştir. Göç zamanında Irak İslam dünyasının önemli kültür merkezlerinden birine sahipti. Bilimle uğraşan insanlar buraya gelmek ister ve yaşamını sürdürmekteydi. En ünlü eseri olan Divanu Lügati’t-Türk ismindeki eseri 1072 yılında Bağdat’ta yazmaya başlamıştır. 12 Şubat 1074 yılında tamamladı. Eserler tamamlanmasının ardından iki yılını incelemekle geçirdi. Son şeklini vererek üç yıl sonra bitirmiştir. O dönemin Abbasi Halifesi Muktebi-Biemrillah’ın oğlu Ebü’l-Kasım Abdullah’a sundu. Ülkemizin en önemli yazılı eserlerinden biri olarak İstanbul’da Millet Kütüphanesinde muhafaza edilmektedir.

1080 yılında Kaşgar’a geri döndü. Ülkesinde bilim adamı olarak tanındı. Mahmudiye Medresesinde dersler vermeye başladı. 1105 yılında 97 yaşında vefat etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu