Okul

Dürüst Olmak Gerekirse İlk Çağlarda Hayat Daha Güzeldi

İlk çağda hayat daha güzeldi diyen birisinin haklı olup olmadığı tartışılır. İlk çağlarda yaşamanın neden daha güzel olduğunu konuşabiliriz. İnsanlar sanayi, ticaret, sosyal ve kültürel anlamda birbirlerine bağlı olmadan yaşarlardı. Dünyaları sadece sahip oldukları yer olmaktaydı. Kendi dünyalarını şekillendirdikleri gibi çok daha doğal yaşamış olacaklardı. Çok fazla sorunla uğraşmadıkları gibi kendi hayatlarını güzelce şekillendirme imkanına sahip olurlar. Sosyal hayat daha yoğun geçer, teknolojik ürünler olmamasıyla sağlıklı yaşamda mümkün hale gelir. Silahlanma olmayacağı gibi insanlar huzurlu bir şekilde yaşamına devam ederdi. Bugünkü bir çok sorun aşılmış olarak insanlar geçimleri için tarımcılık hayvancılık yapmaları yeterli hale gelirdi.

İlk çağların olumsuz yönleri ise bilim ve tıp alanındaki çalışmaların olmamış olmalarıdır. İnsanlar hastalandığında tedavi edilmek istedikleri zaman o hastalığın tedavisinin olmamasından geçmektedir. Sade doğallığın yanı sıra insanlar için çözümler tam olmayabilirdi. Hukuk sistemi fazla gelişmiş olmayacağı gibi toplumsal sorunların önüne geçilmezdi. Toplum içinde huzur sağlayan kolluk kuvvetlerinin de etkisi olmazdı.

İlk çağda yaşamak güzel ancak toplumsal ve sağlık açısından sorunları getirir. Tüm doğallığına rağmen insanın istediği huzur ve sağlıktan geçmektedir. Sadelikten yana olanlar doğa ile iç içe olur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu