Okul

Kaslar Kemikleri Nasıl Hareket Ettirir

Vücudumuzun hareket ve desteğini sağlayan iskelet sistemimizdir. Tüm vücudumuzu sararak düz kemikler, kıkırdak ve eklemlerden oluşur. Hareket edebilmesi için kaslarımıza ihtiyaç duymaktadır. Kaslarımız büzülen yapıya sahip olmaları, kemiklerimizin hareket ettirilmesinde önemlidir. Vücudumuzun bilinçli ve bazen bilinçsiz şekilde hareket etmesi kaslarımızın kasılmasındandır. Bazen irademiz dışında kaslarımızın kasılması ile reflekslerimiz ortaya çıkar. Aniden kasımız kasılır elimiz, kolumuz, parmağımız ya da hapşırdığımızda çene kısmımız hareket eder.

Vücudumuzdaki çizgili kaslarımız beynimizden gelen sinyaller doğrultusunda hareket etmektedir. Çalışan kas grubumuzdur. Kalp üzerindeki kaslarda çizgili olmasına rağmen kontrolsüz istemsizce çalışarak hareket eder. Vücudumuzdaki kaslar üç grupta incelenir düz kas, çizgili kas ve kalp kası bulunur. Bunlar çeşitli şekillerde çalışarak faaliyet etmektedir. İskelet sistemimize destekte olarak korunmasında görev alır.

Kaslarımız iskelet sistemimizi sararak hareket etmesine ve korunmasında etkilidir. Çevremizi sarar ve korunmasını sağlamaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu