Okul

Sevginin İnsan Hayatındaki Yeri ve Önemi Nedir

Sevginin insan hayatına kattığı derler merhamet, hoşgörü, anlayış gibidir. İyi davranışları alışkanlık haline getirir. İnsanlar birbirine ihtiyaç duyarlar, birlikte ise sevgi bağlarını geliştirirler. Arkadaşlıklar, dostluklar zamanla gelişerek evliliklere doğru atılan adımları gösterir. Sevginin gelişmesi beraberinde saygı değerinin de gelişmesini sağlar. Sevilen insanlar sayılır sözleri yerine getirilir güvenilir. Gözümüzde olan değerleri her açıdan artarak yükseliş gösterir.

Sevgi sadece insanlara özgü değil tüm insanlığa özeldir. Seven insan olabileceği gibi sahibini gören köpekte sevgiyle yaklaşır. Uzun süre sahibinden ayrı kalan köpeğin sevgiyle yaklaşarak sahiplenmesidir. İnsanlığın temelinde olan en doğal duygulardandır. Her insanın içinde olan sevgi tomurcukları zamanla filizlenerek ağaçlar haline gelir. Çok sevdiğiniz birisi içinizde açan gül bahçeleri gibi olabilir. Koca bir çınar gibi de yükselebilir. Sevginiz her ne kadar saf ve temizse o kadar büyür.

Toplumsal olarak sevgi yapıcı unsurlardan biridir. İnsanları bir arada tutan, bağlarını kuvvetlendiren değerlerin başında gelir. Sevgi aşkın üstünde duygudur. Aşk gelip geçer ama sevilen insanın sevgisi asla azalmaz. Sevgi kalıcı, yapıcı ve süreklilik kazandıran değerlerdendir. Seven manevi duyguların ötesinde bir yerdedir. Aklı ve kalbiyle hareket eden insanın yapacağı işler güzellikle sonuçlanır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu