Okul

Kayıp Antik Kentler

Dünyanın merak ettiği antik şehirlerinden Atlantis ve El Dorado efsane olarak kalacak ama günümüzde keşfedilen kayıp mekanlar insanların merakını giderecek. Kayıp antik kentler insanlık tarihi ve geleceği için önem taşımaktadır.

Memphis: Tarihi en büyük krallıklarına ev sahipliği yapan şehir Mısır firavunlarının başkenti olmuştur. Tapınak, kraliyet saraylarına ait kalıntılar günümüze kadar ulaşmıştır. Gizemli piramitleri ve yaşam alanlarını bulundurmaktadır.

Machu Picchu: Tesadüfen bulunan şehir, İnka uygarlığından kalan en büyük kalıntılardır. Tarihte el değmemiş topraklarda insanların yaşadığının göstergesi olmuştur. Yüzyıllar boyunca kendisini koruyarak ayakta kalmıştır.

Petra: Ürdün’de bulunan antik şehir 1812 yılında kayaların arasında bulundu. Kayıp şehir tarihin kalıntılarını geçmişten günümüze kadar taşımıştır.

Mesa Verde: Dünyanın en güvenli antik kentlerinden birisidir. 1874 yılında keşfedildi, mağaraların kapatması soncunda doğa olaylarından etkilenmemiştir.

Great Zimbabwe: Saba kraliçesinin başkenti olan şehirdir. Shona Bantu uygarlığı keşfetmiştir, ortaçağ dönemlerinde ticaret merkezleri haline gelmiştir. Haberleri kalan kayıp şehirlerinden olup eski ihtişamını yitirmiştir.

Tikal: Mayalara ait kentlerden birisidir, ekonomik ve siyasi anlamda önemli bölge sayılır. M.Ö. 200-900 yılları arasında görkemli dönemini yaşamış, günümüzde orman bitki örtüsü ile gizlenmiştir.

Truva: Homerus’un efsanevi kralının yaşadıklarına şahit olmuştur. Troya savaşının nedeni olan antik kentlerdendir.

Babil: Asma bahçeleri ile dünyanın en harika mimari yapılarından birisine sahiptir. Efsanevi bahçeleri, kuleleri bulunmaktadır. Irak topraklarında yer alan şehir 21. yüzyılda toprak altından çıkartılarak koruma altına alınmıştır.

Kartaca: Tunus’ta bulunan Akdeniz’e kıyı olan bölgesi ile önemli ticaret şehirlerindendir. Yüzyıllar boyunca denizlere hakim olmuşlardır.

Pompeii: Taş kesilen şehir, Napoli yakınlarında bulunan antik kenttir. Dünya miras listelerinde yer alan, harika evlere, agoralar ve taşlamış cesetlere sahiptir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu