Sorular Cevaplar

Kemiği Sirkeye Koyunca Ne Olur

Kemiklerimiz kalsiyum yapısı ile meydana gelmesinden dolayı oldukça sert yapıya sahiptir. Vücudumuzun aynı zamanda kalsiyum deposu olarak kullanılır. Sert olduklarından dolayı etkilenebilirler. Kemiklerimiz bir araya gelerek vücudumuzu oluşturan iskelet yapımızı ortaya çıkartır. Kemiğin yapısını incelediğimiz zaman %25 su, %45 inorganik tuzlar kalsiyum, karbonat, fosfat, magnezyum gibi mineraller, 540 organik madde ile meydana gelir. Kemiğin sıkı dokusu sayesinde dayanıklılığı artar. İçindeki dokular birbirlerine geçmiş daireler şeklinde oluşur. Ortasında kan damarları bulunarak sinirlerin geçmesini sağlar.

Kemiklerimiz herhangi bir zarar gördüklerinde kısa zaman içersinde kaynayarak kendilerini onarmaya başlarlar. Kemiklerimiz güçlü olduğu gibi 10 yılda bir kendilerini baştan yenilediklerini biliniyor. Sağlam yapısından dolayı vücudumuza bol miktarda kalsiyum almamız gereklidir.

Kemiği sirkenin içersine koyduğumuz zaman yumuşadığını ve esnek hal aldığı göreceksiniz. Sirkenin içinde bulunan asetik maddeler sayesinde genleşmesi sağlanır. Sirkenin kemiğe olan etkisi ise genleşmesi ve yumuşamasını sağlar.

Kemiği su içersine koyduğumuz zaman suyun etkisinde daha sert bir yapıya sahip olacaktır.

kemiğin yapısı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu