Okul

Kimyada Sembolik Dilin Kullanılması Neden Gereklidir

Kimya biliminde bilindiği üzere tarih boyunca çeşitli isimler verilerek araştırmalar yapılmıştır. Kimyada kullanılan sembolik dil element ve bileşiklerin daha kolay ifade edilmesinde etkili olmuştur.

Dünya üzerinde sayısız dil olduğunu biliyoruz. Tüm insanlık aynı dili öğrenemeyeceğinden dolayı ifade edilmesi için sembolik terimler kullanılmıştır. Ortak dilde olması kullanılması ve anlaşılabilirliliği için kolaylık sağlamıştır. Sembollerde harfler ve sayılar kullanılarak çeşitli isimler verilmiştir. Bunlar isimlerle değil de harflerle ifade edilebilir olmuştur. Elementler, bileşikler formüllerin hepsi etkileşim içinde ifade edilmiştir.

Sembolik dilin kullanılması sayesinde karışıklıkların önüne geçilmiş. Dünya üzerindeki bütün inanların kullanabileceği ortak işaretlere sahip olunmuştur. Dünyanın her yerine H2O denildiği zaman anlayacakları Hidrojen 2 ve Oksijen olacaktır. Semboller olmasaydı farklı şekilde insanlar ifade ederek kullandığında kimya gelişimi yeterince iyi olmayacaktı. İnsanların araştırmaları yetersiz kalarak günümüzdeki duruma ulaşmaları mümkün olmayacaktı. Kimya insanlığın yaptığı bütün araştırmaların sonucudur. Ortak şekilde geliştirilerek bilim dünyasından bütün insanların çalışmasıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu