Okul

Kış Uykusuna Yatan Canlılarda Canlılık Olayı Nasıl Devam Eder

Bazı hayvanlar kış mevsiminin zor şartlarından kendilerini korumak için soğuk kış günlerini uyuyarak geçirirler. Bu süreçte yemek yiyemedikleri ve yaşamsal aktivitelerini gerçekleştiremedikleri için nasıl hayatta kaldıkları büyük bir soru işaretidir. Kış uykusuna yatan hayvanlar arasında kaplumbağa, kurbağa, ayı, köpek balığı, kutup ayısı, Sibirya ayısı, yarasa ve timsah vardır.

Kış Uykusunda Hayat Nasıl Devam Eder?
Uzun süre kış uykusuna yatan hayvanlar yazın depoladıkları besin maddeleri ve su sayesinde hayatta kalmaktadırlar. Kış uykusuna yatan hayvanların vücut ısıları düşer ve kalp atışları yavaşlar. Bu sayede ihtiyaçları olan enerji seviyesi düşer ve metabolizmaları normalden daha yavaş çalışır.

Hayvanların Kış Uykusu Serüvenleri
Timsah kış uykusuna yatan hayvanlar arasındadır. Yaz aylarında yediği balıklar sayesinde vücuduna yağ depolar. Kış mevsimi geldiğinde derin bir çukur bulurlar ve içine girip kurak havalar geçinceye kadar hiçbir şey yemeden orada beklerler.

Ayılar da kış uykusuna yatan hayvanlardandır. Kış uykusuna yatmadan önce hazmı zor olan bitkiler tüketen ayılar kendilerine çim ve yapraktan yatak yaparlar ve bu sayede kış boyunca vücut ısılarını belli bir seviyede tutarlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu