Okul

Çanakkale Türküsünün Hikayesi

Çanakkale türküsü o dönemde yaşananları bize anlatan en güzel türküdür. Şanlı zaferin ardından söylenen türkü Türklerin tarihinde önemli yere sahip olmuştur. Mektubun yazarı Emrullah Nutku’nun “Çanakkale Şanlı Tarihine bir Bakış” adlı eserinden ortaya çıkmıştır. Emrullah’ın kardeşi Seyfullah 1903 yılında Çanakkale Sultanisi 1. sınıf öğrencisidir. Çanakkale’den gönderdiği mektupta yazan yazıdan ortaya çıkmıştır.

Sevgili Anneciğim,

Canımıza tak eden o ayrılıktan artık kurtuluyoruz. Sana ve aileme kavuşacağım için oldukça sevinçliyim. Hemen endişelenme mektebime devam edeceğim. Mektebimizi alıyorlar, yerine hastane yapılarak askerlere bakılacak. Hocalarımız askerlik hizmeti için buradan ayrılıyorlar. Büyük sınıflar ise gönüllü olarak askerlik görevi yapacak. Hocamız sınıfıma gelerek çok kalmadan bize veda etti.

Birkaç gündür Çanakkale sokaklarında askerler geçiyor. “Çanakkale içinde aynalı çarşı, anne ben gidiyorum düşmana karşı” şarkısını sözlerini söylüyor. At üstünde zabit ve top arabaları sokaklara yerleştiler. Harp olacağı İngiliz ve Fransız harp filoları boğazımıza doğru geliyor. Bombardımana görmek isterdim, düşmana karşı mücadele vermek en büyük hayalim olurdu.

Beybabamın ve sizin ellerinizden öperek kardeşlerime selam ederim.

Oğlunuz Seyfullah.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu