Okul

Kışın İnsanlar Üzerindeki Etkisi

Sonbahar ve kış mevsimi yılın en soğuk dönemleridir. İnsanların günlük yaşamlarını etkileyerek karamsarlığa doğru sürükler. Aşırı derecede soğuk olan bölgelerimizde insanlar ani değişimlerden etkilenirler. Havanın olumsuz olmasına bağlı olarak düşünceleri de karamsarlaşmaktadır. Olumsuz düşünceler ortaya çıkarak sıkıntı yaşamaları kaçınılmaz olmaktadır.

Ağaçların yaprak dökmesi, çimlerin sararak çürümeye başlar. İnsan gözünden çevrenin yok olması, bahardan kalan güzelliklerin birer birer ortadan kalkması hüzün ve mutsuzluk hissi yaratır. İnsanlar ani değişimlerden etkilenerek psikolojik olarak zarar görmektedir.

Havaların kapalı ve yağmurlu olması şizofren ve depresyondaki olan insanların ruh halini verir. Bulundukları yere sığmadıkları gibi dışarılara çıkmaya çalışırlar. Kendilerini daha özgür hissedeceği güneşli ve kırsal alanlar onlara huzur verir. Kapalı alanlar insanları her zaman etkilemiştir. İş veriminden tutun sevinçlerine, mutluluklarına kadar etki yaratmaktadır. Her mevsim insanlar üzerinde ağır şekilde değişiklik yaratır. Giyiminden yemelerine kadar hayatlarındaki alışkanlıkları değiştirek zorunda kalarak kendilerini dışlanmış gibi hissedebilirler.

Mevsim değişiklikleri şizofreni, depresyon hastalıklarına yakalanan kişilerde etkileri daha yoğun olur. Hava değişimleri davranışlarını etkileyerek düşüncelerinin değişmelerine sebep oluyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu