Okul

Tatlı Dil Yılanı Deliğinden Çıkarır Atasözünün Anlamı

İnsanın başına ne gelirse dili yüzünden gelir. Güzel ve kişinin huyuna gidecek şekilde sözler söylediği zaman rica ile insanlara işler yaptırılabilir. Gönül alıcı, insanları ikna edici, inandırıcı ve anlamlı sözler söylemek hoşuna gider ve yola getirir. Güzel dil insanın kalplerine hitap eder, onların hoşlanması ve yola gelmesini sağlayandır.

Güzel söz söylemenin önemini vurgulayan atasözüdür. İnsanlar kalp kırmadan zorla bir şey yaptırmak yerine hoş sözler söyleyerek rızası ile yaptırabilirler. Güzel konuşmak insanların kaybetmesine neden olmaz, aksine kazandırarak başkaları tarafından saygıyı, güzelliklere sahip olurlar. Gönül alıcı sözler insanları etkiler, onları memnun eder. Hoş sözler her insanın hoşuna gider, zorda olmasına rağmen yeni bir şeyler yaparak kendilerini geliştirirler.

İnsanlara karşı emrivaki konuşmak onları kırdığı gibi iş yaptıramazsınız. Güzel şekilde dilinizi kullanarak hoş sözlerle rica ederseniz size hayır demez. Hayatımızın her alanında birisinden bir şey yapmasını istersen rica etmeyi unutmamalıyız. Rica eden bir insanı kimse kırmadığı gibi söylediklerini yerine getirir. Sözcüklerin gücünü hafife almayarak onların etkisini unutmamalıyız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu