Okul

Kışın Soğuk Havalarda Uçağın Kanatları Neden Etil Alkol İle Yıkanır

Günümüzde en çok tercih edilen ulaşım araçlarının başında gelmektedir. Havayolu hem hızlı hem güvenilir olduğu kadar ekonomiktir. Yolculuklarda tercih edilen havayolunda uçaklar zor kış şartlarında dahi uçuş sağlamaktadır.

Kışın hava sıcaklıkları sıfırın altına düştüğünden don olayı görülmektedir. Uçak pisti ve uçakların kanatları etil alkolle yıkanarak donun önüne geçmektedir. Etil alkolün donma derecesi -117 derece olmaktadır. Etil alkol uçağa ya da alana zarar vermemektedir. Pistlerde uçakların bakımı en başta etil alkolle sağlanmaktadır. Su kullanılmış olsaydı gün içerisinde donardı ve uçuşlar yapılamazdı. Etil alkol sayesinde olası don olaylarının önüne geçilmektedir.

Havaalanlarında etil alkol kış zamanında oldukça fazla kullanılmaktadır. Hortum ile püskürtülerek uçaklar yıkanır ve donun önüne geçilir. Motor, gövde, kanatlar buzlanmadan etkilenmeyerek devamlılığını sağlamaktadır. Uçak pistlerindeki don olayları etil alkolle aşılmaktadır. Kış vaktinde hiçbir şekilde uçakların kanatları donmaktan dolayı kaza veya uçuş ertelenmemektedir. Pisten kalkacak olan uçak etil alkolden etkilenir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu