Okul

Kompozisyon Ödevi Nasıl Yapılır

Belli bir konu üzerinde duygu ve düşünceler aktarılarak anlatım yapılan yazı türüdür. Ayrı parçalar bir araya getirilerek bütün oluşturulmasıdır. Konu üzerinde düşüncelerin etkili ve düzgün şekilde anlatım biçimi olmaktadır. Kompozisyonlar üç farklı bölümden oluşur giriş, gelişme ve sonuç.

Eğitim ve öğretim alan öğrencilerin bir konu üzerinde düşüncelerini aktarmaları için kompozisyon yazarlar. Ödevler arasında sık sık kompozisyon yazdırılmaktadır. Nasıl yapılacağı konusunda sizlere bilgi vereceğiz.

Giriş Bölümü: Konunun giriş bölümünde tüm ifadeler genel anlamda yazılır. Kısa ve ilgi çekici düşünceler paylaşılarak gelişme ve sonuç bölümüne dair ufak bilgiler verilir. Giriş bölümünde çünkü, örneğin, mesela, şöyle” gibi ifadeler kullanılmadan yazılır.

Gelişme Bölümü: Konunun en ince detayına kadar inilir. Bir ya da birkaç paragraftan meydana gelebilir. Paragraflar arasında bağlayıcı cümleler olması gerekmektedir. Bu bölümde konu okuyucuya tam olarak aktarılır. Alıntılara doğrudan yer verilir.

Sonuç Bölümü: Konunun sonuca bağlandığı ve anlatılanların özetle tek paragrafa sığdırıldığı bölümdür. Ayrıntı ve örneklere yer verilmeden kısa ve öz cümlelerle yazılır. Sonuca bağlanarak kapatılmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu