Okul

Kişisel Temizlik Nedir ve Önemi

Temizlik her açıdan insan sağlığı için önemlidir. Temiz kalmak sağlığın en büyük sırrıdır. Temizliğin olmadığı yerden sağlıktan söz edilemez. Sağlıksız ortam insanı hasta eder. Bağışıklık sisteminin zayıflaması beraberinde sağlık sorunu getirmektedir.

Kişisel temizlik, kişinin kendi temizliğidir. El, tırnak, yüz, boyun, kulak, saç bakımı, koltuk altı, kıyafet temizliği, ağız burun temizliği, ayak temizliği banyo ihtiyacı gibi çeşitli temizlik hususlarından oluşur.

Toplum içerisinde insanların dahil olabilmesi için kendi kişisel temizliklerine dikkat etmeleri gerekir. El ve tırnak temizliği, aktif olarak en çok kullanılan yerlerimizdir. Düzenli olarak temizliğini yapmak dışarıdaki bulaşıcı hastalıklardan kendimizi en sağlıklı şekilde korumamızı sağlar.

Yüz çevresinin temizliği de bi o kadar önemlidir. Saç bakımı yapılmalı, kulak, burun ve ağız temizliği sağlığımız ile ilgilidir. İç organlarla doğrudan bağlantısı olması sağlığımız için önemlidir.

Banyo ve tuvalet alışkanlığının kazanılması, temizlik, bulaşıcı hastalıkların önlenmesinde önemlidir. Tuvaletten çıkarken ellerimizi sabunla yıkayarak temizlemeliyiz. Temizlenmediği sürece ciddi sorunlara sebep olabilmektedir. Koltuk altı ve etek altı temizliği de yapılması gerekmektedir. Genital bölgelerin temizliği yağ ve ter bezelerinden gelen kötü kokuların önlenmesini sağlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu