Okul

Kıtaların Nüfus Yoğunluğu Nedir

Kıtalar yeryüzünü oluşturan büyük kara parçalarıdır. Kıtanın belli bir standardı olmadan genelde geniş bir alana sahip olan yerler gösterilmektedir. Sualtında olmayan topraklardan meydana gelen önemli jeolojik sınırlara sahiptir. Dünya üzerinde 4-5 kıta olduğu düşünülür ama en yaygın olarak 6-7 kıta kabul edilmektedir. Dünya üzerinde tamı tamına 7 kıta bulunmaktadır.

Asya: Avrupa’nın doğusunda bulunan büyük kıtadır. Dünya nüfusunun en fazla olduğu ada kabul edilmektedir.

Kuzey Amerika: 2001 yılında yapılan sayımda nüfusu 454 milyondur. Asya ve Afrika kıtasından sonra en büyük üçüncü kıta olmaktadır.

Güney Amerika: Amerika kıtasının güney kısmını oluşturur. 2005 yılında yapılan sayıma göre 371 milyon kişi barınmaktadır. Yüzölçümü bakımından sıralamada en büyük dördüncü kıtadır.

Afrika: Asya ve Amerika kıtasının ardından üçüncü sırada bulunmaktadır. Yüzölçümü bakımından geniş olması nüfus bakımından az olmaktadır. Alanının büyük kısmı çölden oluşması insan yaşamını olumsuz etkilemektedir.

Antarktika: Güney Yarımküre’nin en güney kısmında bulunan ve buzullardan oluşmuş kıtadır. Geniş alana sahip olarak insan yaşamı görülmemektedir.

Avrupa: Afrika’nın kuzeyinde, Asya’nın batısında bulunan yardım adadır. Nüfus bakımından oldukça fazla toprağa ve alana sahiptir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu