Okul

Bilim Adamları ve Buluşları Nelerdir Kısaca

Tarih boyunca önemli buluşlar yaparak insan hayatına katkıda bulunan bilim insanlarının isimleri ve buluşlarını sizlere aktaracağız.

Alexander Fleming: 1928 yılında küf mantarları üzerine çalışma yapmıştır. Küf mantarının bakterilerin çoğalmasını önlemek için penisilin salgıladığını çözmüştür. Bakterilere karşı antibiyotik kullanımı için penisilinden yararlanılmıştır.

Alexander Graham Bell: 1876 yılında telefonu icat etmiştir.

Alfred Wegener: Kıtaların kayma kuramını bulmuştur.

Blaise Pascal: Konikler üzerine deneme kitabını yazmıştır. Hesap makinesini icat etti. Atmosfer basıncı, sıvıların dengesi, hidrolik pres, aritmetik üçgen konularında çalışma yapmıştır.

Cahit Arf: Türk matematikçi Hasse-Arf Kuramı’nı geliştirdi. Arf değişmezi, arf halkaları ve arf kapanışları adı ile matematiksel terimi bilim dünyasına katmıştır.

Edwin Hubble: Güneş sisteminde Samanyolu ve başka gökadaların bulunduğunun keşfini yapmıştır. Evrenin genişlemekte olduğu düşüncesini ortaya atmıştır.

Feza Gürsey: Türk kuramsal fizikçi olarak yüksek enerji fiziği üzerine çalışmalar yapmıştır.

Galileo Galilei: Gökbilimci ve yazar. Teleskop kullanarak evreni gözlemlemiştir. Dünyanın güneş çevresinde döndüğünü söylemiştir.

Newton: Evrensel çekim yasasını keşfetti. Ağırlığın gökcisimleri arasındaki çekimin aynı olduğunu ispatladı. Mekanik ve ışık üzerine çalışmalar yapmıştır.

Louis Pasteur: Pastörizasyon adı verilen içeceklerin uzun süre saklanmasını sağlayan yöntemi bulmuştur. Şarbon ve kuduz aşısını bulmuştur.

Marie Curie: Radyoaktivite maddeleri üzerine çalışmalar yapmıştır. Toryumun radyoaktif özelliğini bularak radyum elementini ayrıştırmıştır.

Thomas Alva Edison: Binlerce buluş bulmuştur. Ampulü, gramofon, film gösterme aygıtı gibi buluşları bulmuştur.

Albert Einstein: Atom bombasını buldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu