Okul

Kitle İletişim Araçları Kültürün Gelecek Nesillere Aktarılmasını Sağlar mı?

Gelişen kitle iletişim araçları insanların birbirlerine karşı iletişim kurmaları ve yakınlaşmalarına zemin hazırlamıştır. İletişim sayesinde uzak mesafelerdeki insanlar birbirlerine ulaşır olmuştur. Kitle iletişim araçları mesafeleri ortadan kaldırarak haberleşmeyi sağlamıştır.

Kültürel değerlerin gelecek nesillere aktarılmasına kolaylık sağlar. Uzak yerlerde yaşayan insanlar atalarının yaşadığı yerlerin kültürel değerlerini tanıyabilir, yaşayabilir ve görebilir. Mesafeler sorun olmaktan çıkarak aile bireylerinin gelecek nesillere kültürel değerlerini bırakması yeterli olur. Uzakta olan bir insana aile saygısı öğretilerek yaşamına dair bilgiler verilir. Bireyler bunu kabul ederek kültürel değerleri sonraki nesillere taşıması mümkündür.

Kitle iletişim araçlarının varlığı sayesinde Türkiye’deki kültürel özellikler Almanya’da yaşayan Türk insanına kültürün aktarılmasını sağlar. Ekonomik olarak kültürel değerler yükselerek gelişme gösterir. İnsanlar iletişim sağlayarak kendi yaşamlarını anlatıp kültürün uzaklara ulaşmasını sağlar hale gelmiştir. Bu durum insanların birbirleri ile iletişim kurmasına, tanımasına ve gelişmesinde imkan tanımıştır. Kültüründe gelecek nesillere aktarımı daha kolay hale gelmiştir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu