Okul

Kitle İletişim Araçlarının Önemi

Kitle iletişim araçları insanlığın gelişmesinde önemli katkıda bulunmuştur. İletişimin gelişmesi haberleşme alanında bir devrimin yaşanmasını sağlamıştır. Dünyanın dört bir yerinde olan insanlarla iletişimiz çok kısa sürede sağlanabilir hale geldi. Gelişmeler, araştırmalar, tıp alanında ameliyatlar dahi kitle iletişim araçlarının gelişmesi sayesinde gerçekleşmiştir.

Mesafeler ortadan kalkarak dünyamız çok daha küçük hal almıştır. Hızlı şekilde yayılarak insanlarla yazılı, sesli, görüntülü şekilde haberleşme sağlandı. Televizyon, radyo, internet gelişerek bilginin yayılması sağlanmıştır. Sosyal ağlar sayesinde insanlar ortak alanlarda buluşarak fikir ve görüşlerini sunabilecek alanların yaratılmasını sağlamıştır.

Kültürlerin yaygınlaşmasında kitle iletişim araçları etkili olmuştur. Sanat, medeniyetler insanların ulaşabileceği alanlara kadar geldiler. Alışveriş yapılarak insanların farklı kültürleri tanımaları, insanlar hakkında bilgi edindikleri gibi görüşebilmelerini sağladı. İnsanlığın ufkunu geliştiren son yüzyılın en büyük icadı olan internet geliştirilmiştir.

Doğru kullanılan kitle iletişim araçları amaçlarının dışında çıkıldığı zaman olumsuz etkilerde bırakır. İnsanların haberleşmesi kolaylaştığı gibi asosyal hal alırlar. Birbirlerinden uzaklaşarak sosyal faaliyetlerden kendilerini dışarılar. Bilgisayar, televizyon, cep telefonları ile daha çok zaman geçirip çeşitli sağlık sorunları yaşamaları kaçınılmaz hale gelir. Bağımlılık düzeyinde olması insanların sağlıklarını da doğrudan etkiler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu