Okul

Kızılötesi ve Mor Ötesi Işınlar Nedir Nerelerde Kullanılır

Kızılötesi ve morötesi ışınlar bir çok alanda sıkça kullanılarak faydalanılmaktadır. Bu ışınlar teknoloji alanında kullanılmaktadır. Örneğin televizyon ve kumandasını düşünebilirsiniz.

Kızılötesi ışın
IR ya da Infrared ışınlar olarak dalganın boyu görünen ışığın uzun ancak tera hertz ışın ve mikrodalga ışından daha kısa şekilde elektro manyetik ışınlardır.

Kızılötesi ışınlar hayatımızda bir çok alanda kullanılmaktadır. Örneğin boyaların hızlı şekilde kurutulması için IR lambalardan yararlanarak saniyelik kurutma gerçekleşir. Pişen bir yemeğin soğumaması için IR lambasından yararlanarak sıcak tutulabilir.

Sıcak maddelerin hepsinde IR ışıması vardır. Askeri alanda füzelerin hedefini bulabilmesi için IR ışından yararlanarak tespit edilmesine yardımcı olur. Sağlık alanında tümör tespitinde IR ışınları kullanılarak yararlanılmaktadır.

Morötesi ışın
Ultraviyole UV olarak bilinen dalga boyu 100-400 arasında değişkenlik gösteren ışın tipidir.

Kullanıldığı yerler başta tıp alanında olmak üzere çeşitli noktalarda kullanılmaktadır. kimyasal maddelerin reaksiyon geçirmesini kolaylaştıran türdendir. Canlı hücreleri hasar verici özelliklere sahip olarak bakteri öldüren tesiri bulunur.

Kuvarstan civa buharı lambası kullanılarak yapılan türdendir. Kuvars camdan yayılan ışınlar soğurmayıp direk geçirmekte olmaktadır.

Deri rahatsızlıkları suni helyotropi ve fotokemoterapi gibi alanlardan yararlanılır. Tehlikeli ışınlar içerebilmektedir. Deri kanserine sebep olabileceğinden yüksek miktarda morötesi ışınlara maruz kalınmamalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu