Okul

Atatürk’ün Samsun’a Çıkışının Önemi

Atatürk’ün Samsun’a çıkışı tarih açısından oldukça önemlidir. Bir ülkenin kaderini değiştirerek yeni bir ülke kurulmasında önem taşıyacaktır. Cumhuriyet döneminde yıllar öncesinde Osmanlı Devleti savaşlara katıldı ve yenilgi almıştır. İstanbul’un yabancı devletler tarafından siyasi olarak işgal edilmesi devletin geleceğinin karanlık olduğunu göstermiştir. Sahip olunan toprakları kaybederek itibarı zedelenmiştir.

Mustafa Kemal Atatürk, bir Osmanlı askeri olarak devletin bulunduğu durumun içinden kurtarmak için çaba göstermiştir. Türk milletinin tekrardan refaha ulaşması için çeşitli planlar yapma girişiminde bulunmuştur. Osmanlı padişahı bir gün Atatürk’ü tehdit olarak algılayarak Samsun’a bölgedeki araştırmaları inceleme ve araştırma görevine göndermişlerdir. Samsun’a geldikten sonra askeri makama telgraf atarak ülkenin içinde bulunduğu durumu göstermiştir.

Atatürk’ün Samsun’a çıkması bir milletin kaderinin değişmesi ve başlangıcıdır. 600 yıldır hüküm süren Osmanlı İmparatorluğu için yeniliklerdir. Yıkılıp yerine daha modern bir Cumhuriyet yönetiminin kurulması gerektiğidir. O dönemlerde emperyalist devletlere karşı verdiği çeşitli mücadeleler olmuştur. Ülkenin bağımsızlığının sağlanması için milli mücadele ve kurtuluş savaşı yapılmıştır. Atatürk’ün Samsun’a 19 Mayıs 1919 tarihinde çıkarak özgürlüğe giden yolda ilerleme kaydetmiştir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu