Okul

Kobalt Nedir Nerelerde kullanılır

Metal olma özelliğinin yanı sıra manyetik de olabilen elementin genel adına kobalt adı verilmektedir. İlk kez 1735 yılında geliştirilmiş olan kobaltın simgesi Co’dur. Gümüş renginde ve sert olması ile bilinen kobalt maddesi, genel olarak nikel ve demir ile ortak özellikleri bulunan bir maddedir. Kobaltın elde edilmesinde kükürtlü filizlerin ve arseniğin kavrulma işlemi büyük önem taşır. Kükürt ve arsenik ile birleşik olarak bulunan kobaltı, kavurma işlemi işe tek hale getirmek amaçlanır. Elde edilen kobalt maddesi asitle çözülebilmektedir.

Kobalt Nedir?

Kimya alanında oldukça önemli elementlerden biri olan ve günümüzde kullanım alanı oldukça geniş olan elementlerden biridir. Kobalt doğal olarak yeryüzünde az miktarda bulunan elementlerden biridir. Genellikle başka maddelerle birleşik olarak doğada bulunmaktadır.

Kobalt Nerelerde Kullanılır?

Kobalt dayanıklı ve sert maddede oluşan bir element olmasından dolayı en çok kesici aletlerin yapımında tercih edilmektedir. Diğer yandan elektromıknatısların üretiminde, aşınmaya dayanıklı olması gereken alaşımlarda ve elektrik rezistanslarında kobalt elementinden faydalanılmaktadır. Kobaltın aynı zamanda maddeleri yapıştırma özelliğinin bulunmasından dolayı, yapıştırıcı olarak da kullanılmaktadır. Kobalt ilk olarak keşfedildiği yıllarda ise; cam, porselen ve çömlek yapımında kullanılmaktaydı. Üretilen maddelere mavi rengi kalıcı olarak vermesi edeniyle de kobalt kullanılmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu