Dini Bilgiler

Oruç Nedir, Neden Oruç Tutulur

İslam dininin Müslümanlara farz kıldığı ibadetlerden biri olan oruç, yılda bir kez gelen ramazan ayı boyunca bedenen yapılan bir ibadettir. Oruç imsak vaktinden akşam ezanına kadar, yiyip içmekten ve diğer nefsi şeylerden uzak durarak Allah’a olan inancın ve kulluk vazifesinin yerine getirilmesi amacıyla yapılmaktadır. Ergenlik çağında ve akıl sağlığı yerinde olan her Müslümanın bir ay boyunca yapması gereken bir ibadet olarak, insanın maneviyatını geliştirme özelliğine sahiptir.

Neden Oruç Tutulur?

Allah’ın emri olan oruç, inancı olan kimselerin Allah’ın emrini ve farzını yerine getirmek amacıyla tutulmaktadır. Allah’ın emir ve yasaklarına riayet edebilmek için ramazan ayında oruç tutmayı seçenler, Allah’ın büyük ölçüde övgüsünü kazanan kişilerdir. Yaratıcısına sevgi ve saygısını göstermek isteyen Müslümanlar için en iyi fırsatlardan biri de ramazan ayıdır. Bu ay süresinde gözleri haramdan sakınmak, dedikodu ve gıybetten uzak durmak ve en önemlisi bunları tüm yaşamı boyunca uygulayabilen bir insan olmak oruç ibadetinin gerekliliklerinden biridir.

Orucu Kimler Tutar?

Müslüman olan her kula akıl baliğ olduktan sonra oruç ibadeti farzdır. Ancak aklı yerinde olmayan ve ergenlik çağından küçük olan çocuklar için oruç farz değildir. Ancak çocukları küçük aşlardan itibaren alıştırmak amacıyla ramazan ayında birkaç gün oruç tutmalarına izin vermek, oruç ibadetinin sevilmesine neden olur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu