Okul

Kök Hücre Teknolojisinin Sağlık Alanında Kullanımı

Kök hücre teknolojisi tıp alanında bir buluş ve gelecek vaat eden çalışmadır. Uygulama alanı ve potansiyelinin oldukça yükse olması bilim insanları tarafından oldukça gelişmiş çalışmadır. Tedavisi olmayan ciddi hastalıkların tedavisinde uygulanarak tıp teknolojisinde devrim yaratacak çalışmaları oluşturmaktadır. Çağımızın çaresi olmayan hastalıkların iyileşmesinde kök hücre araştırmasına umut bağlanmıştır.

Kök hücre kendi kendini yenileyebilen ve bölünebilen hücrelere denir. Çekirdeğindeki genleri kontrol ederek gelişme gösterebileceğidir. Hücre kullanılarak gelişmesine imkan sağlanarak yeni organın oluşması ve tedavi edilmesi sağlanır. Vücudun belirli bir noktadan sonra organları yenilemediği gibi zaman içinde hasar görerek görevini yerine getiremez olur. Kök hücre tedavisi ile tekrardan düzeltilmesi sağlanır.

Vücudumuzda hayati önem taşıyan organlarımız beyin, kalp, karaciğerin zarar görmesi sonucunda yenilemez olduğundan kök hücre teknolojisinden yararlanılır. Kök hücre teknolojisi bölünebilme ve farklılaşma yeteneklerine sahip olarak işlevini yerine getirmektedir. Hastalanma, yaralanma nedeninden dolayı dokuların tekrar yenilerek tedavisini sağlamaktadır.

Kök hücreler insanların ihtiyacı olan organların karşılanması, hastalıkların tedavisinde ve iyileşmesinde önem taşımaktadır. Ölümcül hastalıkların iyileşmesini sağlayacak olması insanların ömrünün uzamasını sağlayacaktır.

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu