Okul

Kol Kanat Germek Deyiminin Anlamı

Kol kanat germek deyiminde anlaşılması gereken birisinin başka kişi tarafından korunması, sahip çıkılması ve yalnız bırakılmamasıdır. Toplum içinde sık kullanılan deyimlerden biridir. Güçlü olan bir işini zayıf olan kişiyi himayesi altında alma durumu kol kanat germektir.

Çevremizde güç sahibi olan insanlar yeri geldiğinde güçsüz insanlara kol kanat gererek korumaktadır. Kollarıyla muhafaza ederek yaşayacağı herhangi bir soruna karşı koruma sağlar. Sıkıntıları varsa çözüme ulaştırır, borcu varsa borcunu öder, gerektiğinde onun fedaisi olarak korumalığını yapar. Ülkelerde aynı şekilde gerçekleştiği bilinmesi gerekir.

Güçlü olanın güçsüze ve zorda olana sahip çıkmasıdır. Hayatımızda farkında olmasak dahi bize kol kanat gerenler vardır. Örneğin annelerimiz ve babalarımız bunların başında gelir. Zorda olduğumuzda ilk yardımımıza koşacak olan isimleri oluşturur. Sıkıntıya düştüğümüzde ellerinden gelenlerin fazlasını yaparak bizi bu durumdan kurtarmak için çaba gösterirler. Bireye kol kanat gerilmesi beraberinde rahatlığı ve huzuru getirmektedir. Çevremizden olan beklentiler bu şekilde görülebilir. Kol kanat germek deyiminin anlamını sizlere açıkladık.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu