Okul

Son Kullanma Tarihinin Önemi

Marketten veya başka bir yerden alacağımız ürünlerin son kullanma tarihine mutlaka bakılmalıdır. Son kullanma tarihi olmasına rağmen doğru şekilde muhafaza edilmemesi durumunda dahi risk taşıyabilir. Son kullanma tarihine birkaç gün kalmasına rağmen kişiler önlemlerini alarak buna göre tüketim yapması gerekir. Belirli bir zaman diliminde besin değerlerini korurken daha sonraki zamanlarda insan sağlığına zarar vermektedir.

Et, süt ve süt ürünlerinin son kullanma tarihleri çabuk geçmektedir. Besin değerleri içindeki bakterilerin kimyasal değişime uğrayarak insan sağlığını tehdit ettiğindendir. Son kullanma tarihi geçen besinler sağlığımızı tehdit ettiği gibi vücutta zehirlenmeye sebep olabilir. İlk belirtileri mide bulantısı, ateş, karın ağrısı, kusma gibi çeşitli reaksiyonlar olarak göstermektedir.

Sütü ürünlerinde daha hızlı gerçekleştiğinden dolayı pastörize edilmelidir. Sağlığımızı tehdit etmemesi için bakterilerden arındırılarak hızlı soğutma sayesinde paketlenmektedir. Sağlıklı yaşam sürdürebilmek için son kullanma tarihine göre hareket edilmelidir. Tarih gelmeden önce tüketilmelidir. Annelerimiz babalarımız eski kafa olduklarından dolayı dolapta dondurucu da sakladıklarında bozulmayacağını düşünürler. Aksine bozularak sağlığımızı tehdit edebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu