Sorular Cevaplar

Koltuğu Kim Kaç Yılında İcat Etti

Koltuğun icadına dair arşiv bilgileri oldukça sınırlıdır. Binlerce yıl öncesinde dahi insanlar koltuk benzeri yapıları kullanmaktaydı. İnsanlar oturmak için kullandıkları koltuğa dair edindiğimiz bilgilere göre M.Ö. 4000’li yıllara dayanmış olmasıdır. O dönemlerde Avrupalı, Mısırlı ve Çinli ülkeler tarafından ahşaptan, taştan koltuklar yapılmıştır. Binlerce yıllık tarihi boyunca gelişme göstererek günümüzdeki yaylı, süngerli ve pamuktan koltuklar haline gelmiştir.

Koltuğun geliştirilmesi ve icadında belirgin olarak Romanyalı mucit Anastase Dragomir tarafından icat edilmiş olmasıdır. Mucit olarak icadı tam yaptığını söylememiz doğru olmayabilir. Koltuğun geliştirilmesinde katkıda bulunduğu söylemek doğrudur. Çünkü koltuk binlerce yıldır insanların kullanımı için olmaktaydı.

Mısır, Avrupa ve Çinlilerin yüzyıllarca öncesinden kalan tarihi kalıntılarında saraylarda oturmak için koltuk kullandıkları görülmekte. Oturmak amaçlı bakıldığında koltuğun icadı binlerce yıl öncesine dayanabilir. İnsanlar oturmak için taşları kullanmışlar zamanla daha rahat oturma yeri arayışlarına girmiştir. Otlar çimenleri kullanmışlar zamanla birlikte koyun yünleri ardından pamuk ve yaylı sistemlere geçiş yapılmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu