Okul

Komşularımıza Karşı Sorumluluklarımız Nelerdir

Aile ve akraba ilişkilerimiz kadar komşularımız ile aramızda olan ilişkide önemlidir. Kendimizle zaman geçirdiğimiz gibi komşularımızla da güzel zaman geçirebiliriz. Hayatımızda ailemizden bize daha yakın birileri varsa onlarda komşularımız olmaktadır. Acil durumda bize ilk yardım elinin komşumuzdan geleceğini bilerek onların kapısını çalmaktan geri durmayız. Karşılıklı olarak sıkıntı yaşandığında onlarda yardım elini uzatarak işimizin kolaylaşmasını sağlamaktadırlar. En büyük desteği göreceğimiz komşularımızla ilişkilerimizin önemli olduğunu bilmeliyiz. Belli başlı sorumluluklarımız olarak iyi ilişkiler kurarak sorunların rahatlıkla aşabiliriz.

Komşularımıza karşı güler yüzlü olmak ilişkimizi kuvvetlendirir. Güler yüzlü olmak samimiyeti getirir. Kavga gürültüden uzak kalmak ihtiyacımızda kapısını çalacağımız birisinin olduğunu gösterir. Saygılı ve güler yüzlü olmak sorunların çözümünde onların olduğunu gösterir. Komşularımızın dertlerini bilmek onların acılarını hafifletir. Bir gün bizim derdimizi onlar yaşadığında bize geleceklerdir.

Acil durumlarda ilk desteği kendilerinden alır oluruz. Özellikle yaşlı komşularımız varsa hayat deneyimleriyle bize yol gösterirler. Gerektiğinde bizde onlara her konuda yardımcı olarak güzel zaman geçirebiliriz. Fakir ve yardıma muhtaç olduklarında maddi ve manevi olarak destek sunmalıyız. Dinimiz komşularımıza karşı sorumluluklarımız olduğunu gösterir. Sözlerle ifade edilecek olursa eğer “komşusu açken tok yatan Müslüman değildir” sözünden de yola çıkabiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu