Okul

Kardeşlik Antlaşması Nedir Kısaca

Mekke’de işkenceye ve kötü davranışlara maruz kalan Müslümanlar Medine’ye göç ederek işkenceden kurtulmuşlardır. Yeni yerleşim yerlerinde sorunların yaşanacağından bir antlaşma yapılmıştır. Medine’nin iklimine hakim olmayan muhacirler için hastalıklar baş gösterecek olmasıydı. Ensarın yardımsever davranışlarına rağmen işsizlik, evsizlik ve hastalıklar sorun olmuştur.

Ensarlar ile bütünleşerek sorunların aşılabileceği görülmüştür. Daha sistemli ve herkesi kuşatan bütünleşmenin sağlanmış olması gerekliydi. Birlik beraberliğin iki toplumu bir araya getirecektir.

Hz. Muhammed’in Medine’ye göç etmesinin üzerinden beş ay geçer ve hastalıklar artık atlatılmıştır. Peygamber efendimiz ensar ve muhacirlerin katılacağı toplantı düzenler. Maddi durumu iyi olanların Medineli bir aileye birer muhacir ailenin yanlarına almalarını kararlaştırır. Kardeşlik antlaşması olarak kabul edilerek iki toplum yakınlaşmıştır. Medineli kardeşlerin evine yerleşen muhacirler için yeni dönem başlar. Misafir olarak görülen muhacirler artık kardeşleriyle aynı evleri paylaşarak yaşam sürdürmeye devam etmişlerdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu