Okul

Komşuluk Neden Önemlidir

Komşuluk değeri hayatımızın her alanında hissederiz. Yaşadığımız yerin yakınında olan insanlarla tanışır, bir çeşit dostluk bağı kurarız. Günümüzde yok olmaya yüz tutmuş olmasına rağmen komşuluğun değerini bilenler var. İnsanların kurduğu yüksek binalar yalnızlaştırmasına rağmen birlikte bu değerler artar. Sizler için hazırlanmış olan bu bağlara sahip çıkılması gerekmektedir. İnsani değerler ve yardımlaşma gibi önemli konularda ilk komşularımızı tanırız.

İnsanın sahip olabileceği en iyi dostluk komşuluktur. Dostlar, zor günlerinde birbirlerini tanır iletişime geçerek hayatlarını devam ettirirler. Destek olmalarının yanı sıra yardımlarına ilk bizden beklerler. Komşuluk toplumumuzda birbirimize destek olmamız için en büyük değeri kazandırır. Toplum içinde huzur sağladığı gibi yardımlaşma ve dayanışma duygularının gelişmesinde çok önemlidir. Toplum birbirlerini tamamlar hale gelerek devam eder.

İhtiyacımız biraz tuz, şeker, kahve veya ekmek olduğunda ilk yardımı komşularımızdan alırız. Kapılarını çalarak güler yüzümüzle onlardan yardım isteriz, geri çevrilmeyiz yardımlarını eksik etmezler. Gün geldiğinde onlarda bizim kapımızı çalar. Komşuluk aile gibidir, akrabalarımız uzak olsa dahi komşularımız bize destek olmaktan asla geri durmazlar. Bize sahip çıkan bir aile olduğunu düşündüğümüzde komşuluğun değerini çok daha iyi anlamış oluruz. Birbirimizle iyi geçinip iyi anlaşmamız gereklidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu