Okul

Kömür Çeşitleri Nelerdir

Kömür yeraltında oluşan organik kayalardır. Kömür karbon, hidrojen ve oksijen gibi elementlerin uzun yıllar boyunca bileşiminden oluşur. Kömürün oluşması milyonlarca yıl dahi sürebilir. Bataklık alanların üzerine çeşitli çöküntülerin birikmesi sonucunda derinlere gömülen yerler ısı ve basınca maruz kalırlar. Fiziksel ve kimyasal değişimler kömürün oluşmasındaki en büyük etkidir. Bu süreç uzun yıllar boyuna sürebilir.

Kömür Çeşitleri

Turba
turba komur
Bataklık alanların bitki kalıntılarından oluşan kömür türüdür. Tam olarak kömür değildir. Kullanım alanları oldukça azdır. Kömür oluşumu evrelerinden birinde kalmıştır. Yanıcı özellikleri çok az olduğundan kullanımı da azdır.

Linyit
linyit komur
Siyah ve kahverengine sahip kömür türüdür. Termik santrallerde yakıt olarak kullanılır. En kalitesiz kömür çeşididir. Eskiden evlerde yakıt olarak kullanılan kömür günümüzde termik santrallerde enerji elde etmek için kullanılmaktadır. Ülkemizde birçok yerde linyit kömürü bulunur. Yerkabuğunun altında birçok yerde bulunabilir. Ülkemizde her yıl yüz milyonlarca ton linyit kömürü çıkartılmaktadır.

Ülkemizde nerede çıkarılır: Afşin, Beypazarı, Yatağan, Çankırı, Tekirdağ, Soma, Tunç Bilek yerlerinde çıkarılır.

Linyit kömürünün kullanım alanları: Isınma, asfalt, stearin, parafin, yağ, akaryakıt, katran, sanayi, elektrik enerjisi.

Taş Kömür
tas komur
Linyitten sonra gelen kaliteli kömürdür. Taş kömürden elde edilen sıcaklık linyit kömürden çok daha fazladır. Ağır sanayi de kullanılan kömür çeşididir. Yeraltında 300 milyon yıl öncesinde oluşum süreci başlamıştır. Katmanlar arasında havasız kalan ağaçlar bakterilerle birlikte kömürleşmeye başlamıştır. Tortul kayaçlar arasında kalan kömür sertleşerek taş kömür halini almıştır. Kömür ne kadar yeraltında kalırsa o kadar kalitesi artarak kömürleşmiş olur. Yeraltından çıkarılan kömürler taşlardan arındırılarak kullanılır.

Antrasit
antrasit komur
Doğada az miktarda bulunan, en kaliteli kömür çeşididir. Binlerce derecelik sıcaklığa ulaşabileceğinden evlerde kullanıma uygun değildir. Yeraltında kalma süresi ne kadar eski olursa kalitesi de o kadar artar. Ağır sanayi de kontrollü biçimde kullanılabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu