Okul

Eden Bulur Atasözünün Anlamı Kısaca

Günlük hayatımızın her alanında karşılaşabileceğimiz kalıplaşmış atasözleri vardır. Yaşadıklarımızı kısa ve öz şekilde özetleyecek türden olmaktadır. Atasözleri her ne kadar mecazi anlamda kullanılsa dahi anlamları dahilinde bizi aydınlatır.

Günlük hayatımızda sık duyduğumuz “eden bulur” atasözünün anlamını öğreneceğiz. Herhangi bir faaliyet aktivite gösterdiğimiz zaman karşılığında söylenecek sözdür. Daha çok kötü bir şey yapıldığı takdirde o kişiye bir gün yaptığı kötülüklerin tekrar geri döneceğini anlatır.

İnsanlar iyi ve kötü olmak üzere ikiye ayrılmışlardır. Birileri başkalarının hakkını gasp ederek kendi hayatlarını sürdürürler. Kötü insanlar davranışları sonucunda toplumda dışlanır uzak görülürler. Yaptıkları kötülükler ise “eden bulur” şeklinde yorumlanır. Kötü bir şey yaptıktan sonra o kişinin yaptığı kötülükler bir gün kendi başına geleceğini anlatır. İyilikler mükafatlandırılırken kötülükler ise daha sonradan cezalandırılır. Etme bulma dünyasıdır ne yaparsan yap karşına bir gün çıkacaktır. İyi gününde rahatı yerindeyken yaptığının da bedelini daha sonra ödeyecektir. Güzel işlerle uğraşan, iyilik yapan insanın daima karşısına iyilik yapan insanlar çıkacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu