Hayvanlar Alemi

Köpekler Neden İnsanları Yalar?

Köpeklerin insanlara karşı sıcak kanlı ve sevimli olduklarını her anınızda hissedeceksiniz. Sizlere sevgisini göstermek için çeşitli tepkiler gösterebilir. Bunlardan birisi vıcık vıcık yapışkan dilleri ile sizleri yalamak istemeleri olacaktır. Köpeğiniz devamlı sizi yalamak istiyorsa, aynı durumlar tekrar tekrar karşılaşıyorsanız eğer nedenini öğrenmek isteyeceksiniz.

Köpekleriniz mutlu olduklarını ve sevgisini göstermek adına devamlı kuyruklarını sallar. Bunların yanı sıra sizi yalayarak tükürük içinde bıraktıkları hisleriniz ise çok daha farklıdır. Köpeğinizin sizi gördüğünde kucağınıza atlayarak yüzünüzü, kolunuzu ve elinizi yalamaya çalışıyorsa o zaman size gösterdiği içgüdüsel davranıştan çok daha fazlasıdır.

Köpeklerin sizi yalaması aslında temizlik için olduğunu biliyor musunuz? Kendi içgüdüsel olarak temizliklerini yalayarak yaptıklarından size olan sevgisini göstermek adına yalayabilirler. Temiz olmanızı istediklerinden sevgisini bu şekilde gösterirler. Temizlik köpeklerin en sevdiği durumlardan olduğundan sizi yalamaktan geri kalmayacaklardır.

Yavru köpekler devamlı olarak annelerinin yüzlerini yalar, alışkanlıklarını daha yavru oldukları dönemde kazanırlar. Aç oldukları zaman yemek istediklerini belirtmek için yaladıkları da bilinir.

Köpeğiniz içgüdüsel olarak hareket edebilir. Bazen mutsuz olduğu zaman bunu size yansıtmak adına yalamaya çalışacaktır. Köpeğiniz kendisi ile ilgilenilmesini, elinden geldiğince yardımcı olmanızı ve değer vermenizi isteyebilir. Bunlar için çeşitli hareketlerde bulunarak kendilerini göstermektedir.

Sürüde bir araya gelen köpekler birbirlerine saygı göstermek için birbirlerini yalayabilirler. Sürüde dominant olduğunu göstermek için yalama eğilimleri olmaktadır. Evcil köpekler kendisini daha iyi şekilde anlatmak için aynı şekilde alfa erkeğine saygısını göstermek adına kullanmıştır. Cildimizde bulunan ter bezleri doğrultusunda atık maddeleri terleme yolu ile atarız. Köpeğiniz sizi yaladığı zaman bu sayede sahibinin mutlu olduğunu gösterir.

İnsanların yüzünü yalamak köpekler için doğal davranışlardır. Bu durumda rahatsız olmazlar, eğer istemiyorsanız o zaman kötü ifadesini kullanarak ona bunu gösterebilirsiniz. Köpek ırkı için yalamak doğal olsa da kötü kokan nefeslerinden dolayı rahatsızlık duyabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu