Okul

Koruyucu Sağlık Hizmeti Ne Anlama Gelir

Koruyucu sağlık hizmeti üç alanda incelemesi yapılır.

Primer koruma: Kişi ve toplum sağlığını olumsuz etkilememsi için aşılama, dengeli beslenme sağlanarak çevrenin güvenliği sağlanır. Fiziksel, duygusal anlamda seviyeyi üstlerde tutabilmek için gerekli önlemler sağlanmış olmalıdır.

Sekonder koruma: Sağlığın korunmasına yönelik erken tanı ve tedavi yöntemidir. Kişi kendi sağlığından kendi sorumlu olduğunun bilincinde davranmalıdır.

Tersiyer koruma: Hastalığa bağlı sakatlık ve kalıcı hasarların e naz seviyeye indirilmesidir. Kişinin yaşam kalitesinin arttırılmasına yönelik alınan önlemlerdir.

Çevreye yönelik hizmetler: Çevre sağlığını olumsuz etkileyecek biyolojik, fizyolojik ve kimyasal olaylara karşı etkenleri yok ederek kişileştirmenin önüne geçmektir. Çevre sağlığı hizmeti adı altında uzmanlaşmış kişiler tarafından sağlanmasıdır. Çevre sağlığının yürütülerek hizmetler şu şekilde sınıflandırılabilir:

Su kaynaklarının temiz tutulması ve sağlanması
Katı atıkların denetiminin sağlanması
Hava kirliliğinin denetimi
Su kirliliğinin denetimi
Gürültü kirliliğinin denetimi
Radyolojik zararların denetimi
Konut sağlığı
İş sağlığı

Kişiye yönelik koruyucu hizmetler: Hekim, hemşire gibi sağlık merkezlerinde üyelerin yürüttüğü hizmetleri kapsamaktadır. Başta bağışıklık sisteminin genişletilmesi, hastalıklarda erken tanı ve tedavi, çocuk sağlığı hizmetleri, doğurganlığın denetimi, ilaçla koruma, kişisel hijyen, sağlık eğitimi gelmektedir.

Sağlık evi
İş yeri reviri
Sağlık ocağı
Dispanserler
Hastaneler
Çevre sağlık birimleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu