Okul

Kral Yolu Olmasaydı Lidyalıların Ürünlerini Pazarlama İmkanı Olur muydu?

Lidyalılar, parayı bularak insanlık tarihinin en önemli buluşlarından birini yapmıştır. Anadolu topaklarında bir çok medeniyet hüküm sürmüş yaptıkları gelişmeler sayesinde insanlığa katkıda bulunmuşlardır. Lidyalılar ekonomik faaliyetlerinin büyük kısmını ticaret ile yapmaktaydı. Paranın icadı ticareti geliştirerek güçlendirmiştir. Kral Yolu olmasaydı Lidyalılar ne gibi yol izleyerek ticaretlerini yaparlardı düşünebiliriz.

Lidyalılar ticareti geliştirmek için ticaret yollarına ihtiyaç duymuştur. Kral yolunu inşa ederek diğer medeniyetlerle ticaret yolu kurmuşlardır. Sahip oldukları ürünleri bu yoldan diğer medeniyetlere pazarlamaya başlamışlardır.

Paranın icadı, takas yöntemini geride bırakarak insanlar varını yoğunu hesaplıca alışveriş yapabilir olmuşlardır. Yükte ağır eşyalarını taşımak zorunda kalmayarak ticaretin gelişmesinde önemli rol oynamıştır. Lidyalılar kendi ürettiği eşyaları satmak için Efes’ten başlayarak Mezopotamya’nın Persepolis kendine uzanacak bir yol inşa ettiler. Tüm medeniyetlere açılan bu yol ticaret amaçlı kullanılır olmuştur. Maden ve altın işçiliğinin geliştiği Lidya da gümüş ve altından madeni paralar basılmıştır. Ticaret hızla yayılarak ülkeler arasında gelişmiştir.

Kral yolunda sahip oldukları eşyaları pazarlama yolu buldukları gibi paranın gelişmesi ve ticareti desteklemesi sağlanmıştır. Kral yolu olmasaydı para Lidyalılarda kalacağı gibi ticaret hızla gelişmeyecekti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu