Okul

Bedensel Engellilerin Günlük Hayatta Karşılaştıkları Zorluklar

Hayat herkese eşit şartlarda yaşam sunmaz. Kimi doğuştan kimi ise daha sonradan çeşitli engellerle karşılaşır. Bedensel engelli insanlar için yaşam herkesten çok daha zordur. İnsanların yaşamını sürdürebilmesi için bir çok engelle karşı karşıya kalırlar. Akıl sağlıkları yerinde olmalarına rağmen bedenleri cevap vermez. Kendi içinde hapsolmuş insanlar gibidirler. Hayatları oldukça zor oldukları gibi dışarıda karşılaştığı zorluklar çekilmez hale getirirler.

Yaşama umudu insanların hayata tutunmasını sağlar. Kimisi engelleri aşamayarak zorluklarla karşı karşıya kalmasına rağmen üstesinden gelenlerde olur. bedensel engelli insanların yaşamları kısıtlıdır. Kendilerine özel yürüme yollarının olmaması, otobüslere binme, kaldırımlar gibi çeşitli engelleri vardır. Yoldan karşıdan karşıya geçmek isterken dahi üst geçitlerde asansör sistemleri bulunmaz. Onların yaşadığı bir dünya olmadığını kabul etmeye çalışırız. Trafikte araç kullanan engelliler için park yerlerinin sıkıntı yaşamaları bir çok sorunu beraberinde getirmektedir. Park yerlerinde engellilere ayrılmış yerlere park edilmesi dahi onların yaşamını zorlaştırmaktadır.

Engelli bireyin sorunlarını gidermekle yükümlüyüz. Ülkemizde milyonlarca engelli olduğunu düşünürsek bunun önüne bir şekilde geçilmelidir. Herkes engelli adayı olduğunu bilmeli ve çevresindekilere karşı duyarlı hareket etmelidir. Eğitim konusunda gelişen bir toplum olsak dahi insanlığımızdan paye vermemeliyiz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu