Okul

Krom Madeni Ülkemizde Nerelerde Çıkarılır?

Ülkemiz coğrafi özellikler bakımından yeraltı ve yerüstü madenleri bakımından oldukça zengindir. Ülkemizde bölgelere göre çeşitli madenler çıkartılmaktadır. Krom, gümüş ve parlak mavimsi renge sahip kolay kırılan sert madendir. Krom madeni nemli havada paslanmaz ve paslanmama özelliğine sahiptir. Krom demirin sertleşmesinde kullanılan madendir. Sert yapıya sahip olması aşındırıcı aletlerin yapımında kullanılmaktadır.

Krom çeliğin sertleşmesinde, paslanmaz çelik ve çelik türevi madenlere özellik katma, çeşitli alaşımlar elde etmekte kullanılır. Otomobil parçalarının korozyona uğramaması için önleyici kaplama da kullanımı yaygındır. Yüksek erime sıcaklığıyla tuğla ve kalıp yapımında kullanılır. Cama zümrüt yeşili rengini veren madendir. Krom madeni ağır sanayi de önemli yere sahiptir. Ülke ekonomisine katkı sağlar.

Ülkemizde krom madeni; Fethiye, Köyceğiz, Denizli, Alacakaya (Guleman) (Elazığ), Bursa, Eskişehir, Adana, Kayseri, Mersin, İskenderun, Kahraman Maraş, İslahiye, Kopdağı’nda çıkarılmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu