Okul

Güneş Sisteminde Kaç Gezegen Vardır?

Dünyamızın ısı ve ışık kaynağı güneş, Samanyolu Galaksisi içinde yer alan trilyonlarca yıldızdan bir tanesidir. Güneş diğerleri gibi yıldızdır. Güneşimiz diğer yıldızlara göre genç yıldızdır. Milyarlarca yıl ömrü vardır. Güneş sistemi oluşurken etrafındaki toz bulutları gezegenleri oluşturmuştur. Güneş sistemine bağlı gezegenler, meteorlar, gök taşları vardır.

Güneş sistemi belli bir düzene sahiptir. Güneş’in ve diğer gezegenlerin çekim kuvveti birbirini eşitleyerek milyonlara yıldır aynı yörüngede hareket ediyorlar. Çekin kuvveti dönme etkisi yaratarak gezegenlerin kendi etrafında dönüşünü sağlamıştır. Güneş içinde bulunduğu galaksi içerisinde de hareket eder. Samanyolu Galaksisi o kadar büyük ki en yakın yıldız binlerce ışık yılı uzaklıktadır. Güneşin hareketi Halley Takım Yıldızı’na doğrudur. Güneşin başka yıldızla çarpışma oranı milyarca birdir.

Güneş sisteminde sekiz gezegen bulunur. Bunlar Merkür-Venüs-Dünya-Mars-Jüpiter-Satürn-Uranüs-Neptün gezegenleridir. Dünya güneş sisteminde üçüncü sırada bulunur. Güneş sisteminde canlı yaşamı dünyada bulunur. Güneşe yakın olan gezegenler daha sıcakken uzak olanlar daha soğuktur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu