Sorular Cevaplar

Kuaför Nasıl Olunur

Kuaförler saç ve saçla ilgili çeşitli işlemleri profesyonel şekilde yerine getirebilen meslek dalıdır. Halk arasında kuaförler daha çok kadın saçları ile ilgilenerek işlem yapmaktadır. Erkeklere hizmet eden kuaförlerde bulunur. Eskiden erkeklere hizmet eden yerlere berber denirdi. Günümüzde daha modern ve işini profesyonelce yapan yerlere kuaför denmektedir.

Kuaförlük yapmak için alacağınız eğitimler bellidir. Anadolu Kız Meslek/ Anadolu Meslek Liseleri, Kız Meslek/Meslek Liseleri Cilt Bakımı ve Kuaförlük bölümlerinde eğitim alınabilir. Kız Teknik Öğretim Olgunlaşma Enstitüsü, Mesleki ve Halk Eğitim Merkezleri ve Pratik Kız Sanat Okulları ile de eğitim alabilirsiniz.

MEB onaylı kurslara katılarak kuaför olmanız mümkündür. Ülkemizde yüksek öğretim olarak iki yıllık eğitimler verilmektedir. Saç Bakımı ve Güzellik Uzmanlığı bölümlerini okuyarak kariyer yapılabilir. YGS ve YGS-4 puana göre eğitim alınabilir. Cilt bakımı, kuaförlük, hijyen, mesleki kimya, vücut bakımı, makyaj, kalıcı makyaj, protez tırnak, ilk yardım, masaj gibi derslerin yanı sıra yabancı dil, ilk yardım, hukuk eğitimi alınabilmektedir.

Kuaför olmak için belli başlı eğitimleri alarak kurslara katılıp sertifikalı eğitimci olabilirsiniz. Sabırlı, azimli ve istekli olduğunu zaman kuaförün yanında çırak olarak başlayabilir yine sertifika ile sona gelebilirsiniz. Ustalık sınavlarını kazanarak ileri de dükkan açma hakkına dahi sahip olabiliyorsunuz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu