Okul

Kübizm Nedir

20. yüzyılda ortaya çıkan sanat anlayışıdır. Sanat eserlerine dayalı fikirleri yıkarak baştan bir sanat anlayışı olmaktadır. Empresyonizm izlemcilik akımına tepki olarak ortaya çıkmıştır. Sanata farklı bir bakış açısı yaratan sanat olmaktadır. Fransız sanat akımı olup tanıtımında Pablo Picasso ve Georges Braque aktif rol oynamıştır. Geometrik şekiller üzerinde vurgulanan fırça darbeleri ile ortaya farklı sanat anlayışı çıkmaktadır. I. Dünya savaşından sonra Paris’te gelişmesi ile hızla yayılan eserler olmuştur. Modern sanatın izlerini taşıdığı düşünülmektedir.

Resim ve heykel alanlarında kübizm anlayışı daha etkindir. Geometri şekillerden yararlanarak bir görselliğin ortaya çıkması sağlanmaktadır. Sanata farklı bakış açısı doğrultusunda anlaşılabilir değerli eserlerdir. Kübizmde Pablo Picasso tarafından yapılan eserler sanatın yayılmasında önem sağlamıştır. Georges Braque, Juan Gris, Fernand Leger, Albert Gleizes, , Roger de la Fresnaye, Andre Lhote gibi isimlerde kübizm sanatına katkıda bulunan insanlardır. Eşyaların farklı boyutlarda sunmak için kübizm anlayışına destek sağlamıştır. Eşyalara yön verme ve onları farklı boyutlardan incelemek için yapılmaktadır.

Çizimler sadece dış görünüşleri yanı sıra farklı bakış açısı ile arkasındakileri de ortaya çıkarmaktadır. Kübik tabloların sanatçılar, nesneleri ve insanları ayrıntılı şekilde ele alarak yapmışlardır.

Sanat gözü ile bakıldığı zaman anlaşılması daha kolay olmaktadır. 1913’te kübizm sanatı edebiyat ile tanıştı.Guillaume Apollinaire tarafından kübizm sanatı edebiyatın soluk yüzü olarak ögsterildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu