Okul

Küçükbaş ve Büyükbaş Hayvancılık Nedir

Hayvancılık alanında küçük ve büyük olmak üzere hayvan yetiştiriciliği yapılmaktadır. Kendi arasında iki sınıfa ayrılıp küçükbaş ve büyükbaş hayvancılık olarak tabir edilir. Yetiştirdikleri hayvan türlerine göre kişilerin uğraştıkları alan belirlenmiş olur.

Küçükbaş hayvancılık;
Koyun, keçi, tavşan, kuzu gibi küçük hayvanlara için kullanılır. Hayvanların beslenmesi ve yetiştirilmesinde küçükbaş hayvanlarla ilgilenilen sınıftır.
Ülkemizde küçükbaş havyacılık Van, Konya, Şanlıurfa, Antalya, Mersin, Diyarbakır, Eskişehir, Kütahya illerinde yoğunlukla yapılmaktadır.

Büyükbaş hayvancılık;
Öküz, dana, inek, sığır gibi büyük hayvanlar için kullanılır. Hayvanların beslenmesinden yetiştirilmesine kadar her alanda ilgilenilen sınıftır.
Büyükbaş hayvancılık alanında Erzurum, Kars, Doğu Karadeniz Bölümünde yaygın olarak yapılmaktadır.

Küçükbaş ve büyükbaş hayvancılık, hayvanların etinden, sütünden ve derisinden faydalanmak üzerinde yapılmaktadır. Büyükbaş hayvancılıkta hayvanlar gerek tarla sürülmesinde, gerekte ağır yüklerin çekilmesinde kullanılmaktadır. Hayvancılık alanı oldukça geniş olmaktadır.

Henüz gelişmemiş olan bölgelerde yapılmaktadır. Kırsal alanlarda yaşayan insanların temel geçim kaynağıdır. Gerek çiftliklerde üretimi yapılmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu