Okul

İspanya’nın Gelenekleri Ve Görenekleri

Batı Avrupa’nın parçası olan İspanya ilginç gelenek ve göreneklere sahiptir. Tarihinden günümüze kadar ulaşan bir çok gelenekleri olmuştur. Dünya çapında tanınan geleneklerinden birsi boğa güreşleri ve Flamenko dansı zihnimize kazınmıştır. İspanya denildiği zaman gizemli ve ilginç tarihi ile yarımada konumunda ülke aklımıza gelecektir.

Domates Festivali
La Tomatina domates festivali yıllardan beri devam etmektedir. Kişiler Valencia bölgesinde bulunan Bunol köyünde buluşarak domates savaşları yapıyorlar. Birbirlerine domates fırlatarak eğlenceli zaman geçiriyorlar. Onlara şans ve uğur getirdikleri gibi yıl boyunca kötülüklerinden korunacağını düşünüyorlar.

San Fermin Boğa Festivali
Kuzey İspanya’da Pamplona şehrinde her yıl 6-14 Temmuz tarihleri arasında düzenlenen geleneklerden biriside boğalardan kaçışıdır. Yerel halk tarafından Pamplona ve Navarre’nin koruyucu meleği olan San Fermin onuruna yapılmaktadır. Ahırdan bırakılan boğaların güzergahında insanlar kaçarak onlardan kurtulurlar. Boğaların insanlardan daha güçlü olmadıklarını göstermek adına yapılırlar.

İspanyanın geleneksel kıyafetleri; Fırfırlı, renkli ve rahat elbiseler.
Yöresel yemekleri; Tortilla, Frijole, Guacomale, Salsa, Baritta.
Özel günler ve festivaller; Barcelona, Madrid, San Sabitıcın, Valencio, Pomplone, Zaragoza festivalleri.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu