Kulak Damlası Orucu Bozar mı?

Ramazan ayında oruç tutması farz olan kişilerin dikkat etmesi gereken hususlardan birsi kulak damlası kullanılmasıdır. Ülkemizde ve bir çok İslam ülkesinde oruç tutmak oldukça önemli ibadetlerdendir. Ramazan ayı boyunca oruç tutarken davranışlarımıza dikkat ederek orucumuzu bozmamaya çalışır, kefaret orucuna sebebiyet vermemek için her hareketimize dikkat ederiz.

Diyanet işleri başkanlığından yapılan açıklama doğrultusunda, kulak ve boğaz arasında kanal olup kulak zarı burayı kapattığından dolayı kullanılan kulak ilacının orucumuzu bozmayacağı açıklanmıştır. Kulak ilacı kullanan kişiler kulaktan tedavi amaçlı olarak sıvı almasının herhangi bir sakıncası yoktur. Damlalar genellikle kulak içinde kaldığından boğaza gelerek aşağıya akmayacağını hesaba katarsak Ramazan ayı boyunca kullanılabilir.

Kulak zarının delik olması durumunda oradan gelen suyun boğazdan mideye gelmesinden oruç bozularak sebebiyet verilmiş olacaktır. Bunlara dikkat ederek orucumuzun bozulmamasını sağlamalıyız. Kulak damlasının kullanılmasında sorun olmadığını görerek kişilerin kulakları delikse buna dikkat etmeleri gerekmektedir. Kulağı delik olan kişiler aynı zamanda Ramazan ayında denize girmesi de sakıncalı olmaktadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz