Okul

Kültürel Değişim Nedir Kısaca

Toplumu bir araya getiren ortak özelliler kültürel değerleri oluşturur, bütün bu değerlere kültür adı verilir. Toplumdaki bireylerin farklılıkları ile bir araya gelerek oluşturdukları bütün kültürleridir. Kendisine has ve özgü değerler insanların yaşamasına olanak sağlar.

Kültür nesilden nesle aktarılmasında insanların rolü önemlidir. Kültür gelecek nesillere aktarılır onlarda kendinden sonra gelen nesillere aktarır. Kültürlerin taşınmasındaki yenilikler değişimlere neden olur. Kültürlerindeki ufak değişimler zamanla değişmelere sebep olmaktadır.

Kültür olduğu gibide kalabilir değişebilirde. Kültürü etkileyecek olan dış etkenler farklılık yaratıp insanlar tarafından benimsenmesi değişime neden olur. Yaşamları boyunca bunu kabul etmeleri yenilenmelere yol açar. Her dönem kültür farklı şeylerden etkilenerek değişebilirler.

İnsanlar kendi istekleri ve zevkleri doğrultusunda kültürleri değiştirmeye çalışabilirler. İhtiyaçlar insanların kendi kültürlerinde değişiklik yapmasına sebep olmaktadır. Yaşamlarında eksiklikler hissettiği zaman bunların tamamlanması ve yerine farklı düşüncelere yer vermek için kültürlerde değişim görülür. Örf ve adetlerimizde aynı şekilde farklı bakış açısı olması için daha modern hale gelerek değişim gösterebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu