Okul

Çağdaş İnsan Nasıl Olmalıdır

Çağdaş insan, yaşadığı çağın yaşamına ayak uyduran, toplumsa örnek davranışlar sergileyerek başkalarına örnek olandır. İnsanların karakter ve davranışlarını toplum içindeki kurallara uyum sağlaması çağdaşlığı gösterir. Farklılıkları dil, din, ırk, cinsiyet, kültürel özellikleri, gelenekleri, görenekleri, örf ve adetlerine gösterilen saygıdır.

İnsanlar doğdukları ailenin özelliklerini taşırlar. Toplum içindeki yaşamla birlikte gelişerek değişim gösterir. İstekler ve azimler insanların yaşamlarındaki farklılıkları ortaya çıkarmıştır. Kendilerine edindikleri iyi ve kötü huylar çağdaşlığa giden yolda rehberlik etmiştir. Toplumun içinde yoğrularak insanlar kendilerini değiştirebilirler. Bunlara rağmen modern insan nasıl olmalıdır?

Toplumun gelişmelerine ve şartlarına ayak uyduran, toplumsal kuralları benimseyerek hareket eden insan çağdaşlığın parçası olur. Elindekileri değerlendirerek kararlı ve azimli harekete sahip olur. Çağdaş insan denildiğinde yaptıklarımıza ve ettiklerimize daha dikkat etmeliyizdir. Kendimizi tanıyarak düşüncelere kendimiz karar vermeliyiz. Yaşanmışlıklar ve yaşanacaklara karşı insanlar empati kurmalıdır. İnsanlar dönemin özelliklerine uygun olarak kendisini geliştirerek bilinçlendirdikleri zaman çağdaş insan olabilir. Her insan için çevresindeki güzellikler, hareketlilikler benimsenerek kabul edilmelidir. Güzel davranışlar ahlak kurallarıyla birlikte gelişme gösterir.

2 Yorumlar

  1. Sağolun sayenizde çok güzel bir kompasizyon oldu ☺☺☺☺😆☺☺☺☺☺☺☺☺😊😊😊😊😆😆😆😆😆😆😆😇😇😇

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu